בלוג

האם אתה מתאים להיות עצמאי?

רבים מאיתנו חולמים להיות בעלי עסק עצמאי; בעיקר באותם הרגעים בהם אנו מרגישים כמו עבדים של המעסיק שלנו. לפעמים נראה לנו כאילו אנחנו עובדים קשה והמעסיק שלנו הוא פשוט זה שסופר את הכסף. אפשר להגיד שזה נכון למרות שגם מצידו של בעל העסק החיים לא כל כך ורודים. להיות בעל עסק עצמאי זה לא כזה פשוט ולא כל אחד מתאים לזה. אז האם אתם מתאימים להיות בעלי עסק עצמאי?

בדרך לעסק עצמאי אתם חייבים לשאול את עצמכם האם יש לכם את האופי הדורש להיות בעלי עסק עצמאי. כפי שכבר אמרנו לא הכל ורוד ובעלי עסק עצמאי נדרשים להרבה יותר מסתם לספור את הכסף. ההבדל המהותי בין עובד שכיר לעצמאי הוא חוסר הוודאות וחוסר הביטחון. כאשר אדם עובד כשכיר מובטחת לו המשכורת בסוף החודש; אך כאשר מדובר בעסק עצמאי המשכורת נובעת מביצועי העסק, כלומר מכירותיו ובקיזוז כל ההוצאות השונות שיש לעסק. תמיד תצטרכו לקיים קודם כל את כל ההתחייבויות שלכם לעובדים ולספקים ולא בטוח שישאר לכם הרבה בסוף החודש. אם המכירות של העסק לא היו טובות החודש אתם יכולים למצוא את עצמכם במצב לא נעים. יש אלמנט גדול של אי וודאות וכל התכנון הכלכלי האישי (לא של העסק) משתנה לגמרי. שכיר בעל משכורת חודשית קבועה יכול בקלות לתכנן את הוצאותיו אך כאשר אתם עצמאיים, בעיקר כאשר מדובר בעסק חדש הנלחם על קיומו, אתם לא יכולים ליהנות ממשכורת קבועה. זה דורש אופי של ברזל.

השאלה השנייה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם יש לכם כישורי ניהול. אולי הצטיינתם בעבודתכם הקודמת אך מכאן ולנהל עסק הדרך ארוכה. בתור מנהלי עסק אתם צריכים הרבה מאוד הנעה עצמית, הרי אין מי שיתן לכם הוראות. אך הקושי הגדול הוא להתנהל מול לקוחות ועובדים. עליכם לרתום את כל העובדים למען העסק, אמנם אתם משלמים להם משכורות אך עדייו זה דורש הרבה מאוד כישורי מנהיגות.

קחו בחשבון שניהול העסק דורש ידע בתחומים שונים שאולי לא מוכרים לכם. למשל התנהלות מול רשויות המס, זכויות עובדים, חקיקה הרלוונטית לתחום העיסוק שלכם וכישורים בסיסיים של הנהלת חשבונות. אתם הרי חייבים להיות עם יד על הדופק ולהכיר את המספרים על מנת לדעת האם העסק שלכם מרוויח.

וכמובן אל תשכחו את התכנית העסקית שלכם; אם אתם רוצים לנהל עסק עצמאי אתם צריכים רעיון בעל פוטנציאל ותכנית ברת קיימא אשר תסייע לכם להגשים אותו. אם אין לכם רקע בעולם העסקים אתם אולי לא מכירים את המושג תכנית עסקית. זהו אחד הדברים הכי חשובים בהקמת עסק, סוג של מפת דרכים לפעילות העסק. זוהי הדרך שלכם לתכנן את הקצאת המשאבים על מנת להשיג את היעדים של העסק.