בלוג

האם לפתוח חברה בע״מ?

אנשים המתכננים לפתוח עסק עצמאי משלהם בדרך כלל משתמשים במושג לפתוח חברה, אך האמת שחברה בע״מ היא צורת התאגדות אחת מיני רבות ולא בהכרח זאת הרלוונטית עבורם. אחד הדברים שצריך לשקול כל מי שפותח עסק עצמאי הוא צורת ההתאגדות המתאימה עבורו; זוהי אינה בחירה אקראית, בהחלט ישנן משמעויות משפטיות ומשמעויות הקשורות להנהלת החשבונות ותשלומי המסים. מסיבה זו חשוב להתייעץ עם רואי חשבון או יועצים מומחים אשר יוכלו לעזור לכם להחליט מהי צורת ההתאגדות האופטימלית עבורכם.

מהי חברה בע״מ ומהן היתרונות שלה?

חברה בע״מ היא יישות משפטית-חשבונאית נפרדת מהבעלים שלה, מסיבה זו שמה הוא ״חברה בערבון מוגבל״. בעלי החברה הם אלו אשר מחזיקים במניות החברה (גם לחברה פרטית יש מניות) והם יישות חשבונאית נפרדת. האחריות המוגבלת היא בעצם היתרון המרכזי של חברה בע״מ, בפועל זוהי הפרדה בין הכספים של החברה לבין הכספים של בעלי החברה.

הפרדה זו היא מה שמאפשר לחברה להתנהל בחופשיות ולקיים את פעילותה העסקית. במהלך הפעילות העסקית כספי החברה עלולים לעמוד בסיכון אך בזכות ההפרדה כספיו של בעל העסק מוגנים. במידה והחברה תיקלע לקיים כלכליים והנושים ידרשו את כספם, הם אינם יכולים לגעת בכספיו של בעלי החברה או רכושם האישי אך בהחלט הם יכולים לתבוע כינוס נכסים ומימוש הנכסים הרשומים תחת החברה.

האם יש גם חסרונות?

חברה בערבון מוגבל דורשת התנהלות חשבונאית יותר מורכבת אך קשה להגיד שזהו חיסכון. זהו פשוט דבר הכרחי שאותו יש לעשות בשביל ליהנות מהיתרונות והאפשרויות הרבות של חברה בע״מ. בשביל לפתוח חברה בע״מ יש להירשם אצל רשם החברות, לפתוח תיק ברשויות המס, בביטוח הלאומי ובמשרדי המע״מ. מן הסתם יש כאן אגרה גבוהה יותר ובאופן כללי הוצאות הנהלת חשבונות גבוהות יותר.

עסקים גדולים בארץ מתנהלים בתור חברה בערבון מוגבל. מי שרוצה לנהל פעילות עסקית רחבת היקף בסופו של דבר פועל באמצעות חברה בע״מ המאפשרת לו יותר חופש פעולה וגמישות רבה יותר בצעדים העסקיים. כל צעדי המיזוג, העברת המניות, צירוף שותפים וכו׳ הופך להיות פשוט ונוח יותר.