בלוג

הדברים החשובים שלא מלמדים אותנו בבתי הספר

בתי הספר הם מקום חשוב מאוד. הם מהוויים מסגרת חברתית עבור הילדים ובמקביל מחנכים ומלמדים אותם נושאים רבים אשר חושב לדעת בחיים. אולי לא לעולם ברור בזמן הלימודים בבית הספר למה צריך ללמוד מתמטיקה, אך לאורך זמן כולם מבינים את חשיבות המתמטיקה יחדיו כל שאר התחומים אשר נלמדים בבית הספר.  אך לפעמים בחיים נראה שישנם הרבה מאוד דברים שאנו צריכים לדעת; דברים שהם ממש שימושיים בחיים ולא מלמדים אותם בבתי הספר. בתי הספר נותן לנו את הכלים להתמודד עם העולם ובעזרת הכלים ישנים דברים רבים שנצטרך ללמוד בעצמינו. אך בהחלט ישנם נושאים אשר אנשים שואלים את עצמם מדוע לא מלמדים אותם בבית הספר. קחו למשל את הסוגיות של זכויות עובד במקומות עבודה או מה שצריך לדעת לגבי הפנסיה. נושאים אלו אינם מוזכרים בבתי הספר אך אין ספק שהם חשובים וכדאי שכל אחד ידע עליהם.

זכויות העובד במקומות העבודה

בסיום הלימודים התלמידים מתגייסים אל הצבא ובסיום השירות הצבאי נכנסים לשוק העבודה. חלקם נכנסים לשוק העבודה עוד בזמן הלימודים. ישנם תלמידי תיכון רבים אשר עובדים בשעות אחר הצהריים או בחופשות. לא חסרים מקרים שמעסיקים מנצלים את תמימותם של הילדים וחוסר הבנתם בחוקי העבודה. תלמידי תיכון משתלבים במקומות עבודה מבלי שהם מכירים את זכויותיהם וחבל מאוד. הדרכה בסיסית על זכויות עובדים במקומות העבודה יכולה להכין את התלמידים בצורה טובה יותר לשוק העבודה. אין צורך בתכנית לימודים שלמה ואין צורך במבחנים ושיעורי בית. אם מערכת החינוך רק תקדיש שעתיים, אולי בטרם היציאה לחופשת הקיץ, על מנת לדבר עם התלמידים על הנושא זה יכול לעשות את ההבדל. התלמידים יצאו עם הבנה בסיסית לגבי זכויותיהם. אך הדבר החשוב ביותר הוא שהם יהיו מודעים לנושא עצמו ויוכלו להמשיך לברר בעצמם אם יהיו להם ספקות לגבי בעיות אשר מתעוררות במקום העבודה.

פנסיה

פנסיה היא עוד נושא חשוב שלא מלמדים בבתי הספר. אמנם נושא הפנסיה נראה רחוק מאוד עבור תלמידי בית הספר אך דווקא בגלל זה חשוב להסביר להם את חשיבות הנושא כבר בגיל הזה. החיסכון לפנסיה נעשה באמצעות תשלומי הביטוח הלאומי אך חשוב שכולם יכירו את אפשרויות החיסכון לפנסיה על מנת שיהיה להם יותר ממה שהביטוח הלאומי יכול להציע להם. על בתי הספר ללמד את התלמידים על אפשרויות הפנסיה לעצמאיים ושכירים ולחנך אותם לאחריות אישית בנושא.

מערכת החינוך מתרכזת מאוד בלימודים תאירוטיים ומדידת שיעור ההצלחה באמצעות מבחנים שונים והשוואות  ארציות. כל בית ספר וכל רשות מקומית אולי רוצים להתגאות בביצעוים טובים של תלמידיהם בבחינות, דבר שלכאורה מעיד על הצלחה גדולה. אך בדרך נראה שאנו מפספסים הרבה נקודות חשובות ופרקטיות לחיים. איני מזלזל בחשיבותם של לימודי המתמטיקה, האנגלית או הפיזיקה אך באחריותה של מערכת החינוך לחנך את התלמידים להיות אזרחים טובים ולימודי המקצועות הסטנרדטים אינם מספיקים. יש צורך ברור בלימודי העשרה אשר יתנו לתלמידים כלים נוספים אשר יסייעו להם להשתלב בחברה ולקבל את ההחלטות הנכונות בחיים.

אנו ממליצים אתכם להתייעץ וללמוד עוד על זכויות עובדים ומעסיקים, ודיני עבודה בכלל דרך פורטל עובד עצות.