בלוג

הוצאות מוכרות או לא מוכרות? השאלות של מקימי עסקים חדשים

מי שמחזיק עסק בבעלותו יש לו ניסיון כבר מכיר היטב את נושא ההוצאות המוכרות. אך מי שעושה את צעדיו הראשונים בתור עצמאי לעתים מחזיק באומנות לא נכונות או לא מדויקות לגבי הוצאות מוכרות; במקרים רבים בעלי העסק חושבים שמהרגע שיש להם עסק עצמאי הם יכולים לרשום כל הוצאה על חשבון העסק ולהפחית את תשלומי המסים שלהם. האמת שהנושא קצת יותר מורכב ולא כל ההוצאות הן מוכרות לצרכי מס.

לכל העסקים ישנן הכנסות החייבות במס, אך לצד ההכנסות ישנן גם הוצאות הנובעות מתוך פעילות העסק. ברמת העיקרון אלו הן ההוצאות המוכרות של העסק. בואו נניח ואתם עוסקים ביבוא ושיווק; המוצרים שאתם מוכרים הם ההכנסות שלכם ואילו התשלומים ששילמתם לספקים וכל הוצאות הייבוא הן ההוצאות המוכרת. את המס תשלמו על ההכנסות בקיזוז ההוצאות. אך זוהי רק דוגמה פשוטה להסברת העיקרון. בפועל בעלי עסקים קטנים שעושים את הצעדים הראשונים מוצאים את עצמם עומדים בפני הרבה שאלות לגבי אילו הוצאות מוכרות ואילו אינן מוכרות.

ההוצאות המוכרות במס חייבות להיות הוצאות הנובעות מתוך הפעילות העסקית; כלומר הוצאות שאתם חייבים לעשות בשביל לייצר את ההכנסות של העסק. אם כך, האם ארוחה במסעדה יכולה להיות הוצאה מוכרת? אם לקחתם את האישה לבילוי רומנטי אז כנראה שלו. אך מה לגבי פגישה עסקית עם לקוח?

הסוגיות הופכות ליותר מורכבות כאשר מנהלים עסק מהבית, מצב בו נמצאים רבים מהעסקים הקטנים. לבעלי העסקים הקטנים ישנן שאלות רבות כמו למשל: האם תשלומי הארנונה על הבית הם הוצאה מוכרת כאשר אני מנהל עסק מהבית? מה לבי התשלומים האחרים? האם חשבון הטלפון הביתי הוא הוצאה מוכרת? תשלומים לשירותי ניקיון ועוד הוצאות…

מסתבר שלא רק אתם ״מודאגים״ מסוגיות אלו, גם רשויות המס חשבו על כל המצבים וישנן תקנות רבות הקובעות אילו הוצאות הן מוכרות לצורכי מס. כאשר אתם מנהלים עסק מהבית מס הכנסה בהחלט מכיר בהוצאות שיש לכם אך לא במלואן. חלק מסוים בבית משמש למגורים וחלק אחר לעבודה; כאשר מדברים על הוצאות כלליות של הבית, ההוצאות המוכרות הן החלק היחסי.

אם אתם בשלבים של הקמת עסק, חשוב שתבדקו את נושא ההוצאות המוכרות עם רואה חשבון אשר ינחה אתכם כיצד לדווח על ההוצאות ואילו הוצאות הן מוכרות לצורכי מס.