בלוג

העסקת עובדים – צעד משמעותי

עסקים רבים מתחילים בהרכב מצומצם שכולל את האנשים שהקימו אותו בלבד. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות כשהבולטות ביניהן הן כלכליות כמובן. הקמת עסק חדש כרוכה בהרבה הוצאות והכנות ולעיתים הגב הכלכלי לא יציב מספיק וכדאי להתחיל בצורה מצומצמת ולהתפתח בצעדים קטנים. מעבר לכך, למי מאיתנו לא רץ בראש התסריט הרומנטי הזה של "התחילו את העסק בדירה של ההורים, וכיום מחזיקים 2 קומות ו-70 עובדים במגדלי עזריאלי".

למצוא את העובד המתאים

אנחנו לא רוצים "להרוס את המסיבה" אבל, חשבתם בכלל כמה משאבים זה מצריך למצוא את העובד הבאמת מתאים? אם לא, תחשבו שוב. ישנם דרכים לחשב את פרק הזמן שבו תתחילו להרוויח מהעובד שלכם ועל כך נדון בפעם אחרת, אך הזמן שתשקיעו על ראיונות העבודה ומציאת העובד, לאחר מכן ההכשרה במידה והחלטתם לקחת עובד לא מספיק מנוסה (במידה ותחליטו על עובד מנוסה תצטרכו לשלם על כך בהתאם), עקומות הלמידה וכו' הוא פרק זמן די ארוך. זה משתנה בין עובד לעובד אך גם זה חלק מתהליך הסינון שיהיה תלוי בכם. אמנם יש בידיכם יתרון שסביר להניח שגם אתם הייתם בצד השני של השולחן וזה יעזור לכם לקלוט את הרצינות של המרואיין, אך לעולם אין לדעת. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר שכתבנו – להעסיק בתבונה.

בחנו היטב כדאיות כלכלית

נכון, אין כמו להכנס למשרד ולומר "בוקר טוב" לעובד/ים שלכם, זו הרגשה נהדרת, על פניו. הגעתם לאנשהו, אתם מנהלים עסק עם אנשים שעובדים תחתיכם, זה בהחלט ראוי לציון, אך יש דברים שצריך לקחת בחשבון וחשובים לא פחות.

העסקת עובד מצריכה תכנון של רווח פוטנציאלי וכמות העבודה הצפויה בעקבות העסקתו. מעבר לכך יש לקחת בחשבון שמדובר בהמון אחריות: לשכר החודשי מצטרפים תנאים סוציאליים, מיסים, ביטוחים ועוד. כאב הראש אינו מסתיים רק בפן הכלכלי, אלא יש לקחת בחשבון שעובדים מצריכים הרבה משאבים נפשיים. תוכלו "לצמצם נזקים" באמצעות בחירה מוצלחת של עובד, אך כמו כל דבר בחיים, אין דבר כזה מושלם. ישנם עובדים שמחסירים הרבה ימי עבודה, אחרים שתפוקתם לא כפי שציפיתם, עובדים שמקטינים ראש, או אפילו ממורמרים ועוד. זכרו שתפקידכם הוא גם לשמור עליהם שמחים ומרוצים על מנת שיתנו עבורכם את המיטב.

בסופו של יום, כמו כל דבר שקשור לעסק – הכל מסתכם ברווח. בכל הנוגע להעסקת עובדים ישנה אלטרנטיבה שעסקים רבים משתמשים בה כיום והיא עובדים חיצוניים. בחלק מהמקרים משתלם הרבה יותר לשלם לפרילנסר מאשר להעסיק עובד קבוע בתלוש. תתייעצו עם רו"ח שלכם, או יועץ כלכלי כזה או אחר על מנת להגיע להחלטה המתאימה ביותר עבורכם. בהצלחה!