בלוג

לקחת את העבודה הביתה – לא עסק בריא

ישראל היא בין המדינות המובילות בשעות העבודה השבועיות (לא נתון חיובי כ"כ) ולא סוד שמוסר העבודה בישראל הוא בין הגבוהים. שכירים בתפקידים חשובים במקום העבודה שלהם לא פעם יקבלו טלפונים, מיילים והודעות מעבר לשעות העבודה ואין באמת אפשרות להתנתק מהעבודה גם כשמסיימים אותה.

עצמאים לעומת זאת, יכולים להגיע למצב שהם ממש חיים 24-7 את העסק שלהם. עסק משלך הוא דבר תובעני מאוד, ויש שיגידו שהעסק הוא מעין התמכרות שקשה להוריד ממנה את העיניים. אכן בשנה-שנתיים הראשונות זה חשוב שנהיה עם היד על הדופק כמה שאפשר כדי שהעסק יתרומם ויצבור תאוצה, אך צריך גם לדעת מתי לשחרר, להאציל סמכויות ולהתנתק לכמה שעות מהעבודה.

הקשר בין לחץ למצב בריאותי הוכח כבר ממזמן במחקרים רבים, ועם הזמן אנחנו יכולים לראות גם כיצד אזרחים במדינות רגועות ששומרות על שעות עבודה הגיוניות, מנהלים אורך חיים רגוע, נעים ובריא.

מעבר למצב הבריאותי, אדם צריך זמן לעצמו: לפתח תחביבים, להעניק זמן למשפחתו ולאנשים הקרובים אליו, ולפעמים סתם להרים רגליים ולהרגע.

3 טריקים שיעזרו לכם להתנתק מהעבודה, בבית

  1. לבקש לא להפריע לכם מחוץ לשעות העבודה. כן, הדבר הכי ברור מאליו, אבל תתפלאו – הרבה אנשים "מתביישים" לומר זאת בבירור. לדעתנו, השלב הראשון צריך להיות בקשה ברורה מחבריכם לעבודה, ומי יודע? אולי תופתעו לגלות שזה מה שהייתם צריכים לעשות כל הזמן הזה.
  2. המצב האידיאלי היה לכבות את הטלפון, אבל אלא אם יש לכם מכשיר סלולרי נפרד לעבודה, זה כמעט ולא פרקטי. מה שכן ניתן לעשות הוא לבטל את התראות המיילים מהרגע שנכנסתם הביתה, לסדר את אנשי הקשר של העמיתים לעבודה יחד ולהשקיט את הקבוצה הזו מחוץ לשעות העבודה, ובעצם למנוע כל הסחת דעת שמגיעה מהטלפון.
  3. הקדישו פרק זמן מוגבל לענייני עבודה בשעות הערב. במצבים בהם אין ברירה ועליכם להיות מעורבים במה שקורה גם כשאתם לא נמצאים בעבודה מתוקף תפקידכם, נסו לתחום את הזמן בו אתם מקבלים את העדכונים. בפרק הזמן הזה תבדקו ותענו על מיילים, או תבקשו עדכון טלפוני. מניסיון, אם תקפידו לשמור על תחום הזמן הזה, עמיתיכם יתרגלו וילמדו לתקשר איתכם בשעה שנוחה לכם.