בלוג

על אפליקציות ועסקים

כולנו מכירים את האפליקציות המפורסמות כמו וייז, פייסבוק ועוד רבות אחרות. מאחורי אפליקציות אלו עומדות חברות ענק, אשר בוודאי יש להן תקציבי ענק לפיתוח האפליקציות. אך האם יהיה זה נכון להסיק מכך שפיתוח אפליקציות הוא דבר המצריך הון עתק ומתאים אך ורק לחברות ענק הפונות לשוק הגלובלי? או אולי פיתוח אפליקציות מתאים גם לחברות קטנות?

ראשית כל אנו חייבים לשבור את מיתוס עלויות הפיתוח. בהחלט על מנת לפתח אפליקציות כמו זו של וויז יש צורך בסכומי כסף גבוהים אך לא כל עסק צריך אפליקציה כל כך מורכבת ויקרה. עסקים רבים, גם קטנים וגם גדולים, יכולים להסתפק באפליקציות הרבה יותר פשוטות לפיתוח (כל עוד הן משרתות את הפעילות העסקית של העסק). עלויות הפיתוח של אפליקציות במקרים מסוימים יכולות להסתכם בלא יותר מכמה מאות דולרים; סכומים שאפילו עסקים קטנים יכולים לעמוד בהם. כמובן שאין צורך לגייס צוות מפתחים עבור פיתוח אפליקציה לעסק אלא לבחור במיקור חוץ.

מה עסקים קטנים יכולים להרוויח מאפליקציות?

אולי יותר נכון לשאול קודם את השאלה מה המשתמש יכול להרוויח מהתקנת האפליקציה. אם הצלחתם למצוא את הקונספט אשר ייתן למשתמש ערך אמתי מהתקנת האפליקציה אז סללתם את הדרך לקשר ארוך טווח ומשתלם עם המשתמש. עצם התקנת האפליקציה מחזקת את הקשר בין המשתמש לבין העסק ויוצרת ערוץ קשר ישיר אליו. רק חשוב להשתמש בערוץ זה בחכמה, כלומר לתת ערך אמתי למשתמש; אם למשל בזכות האפליקציה המשתמש יכול ליהנות ממבצעים והנחות אז ישנה סבירות גבוהה יותר שהוא ימצא בה ערך של ממש.

לצורך הדוגמה, גם פיצרייה שכונתית יכולה להפיק תועלת מהאפליקציה או יותר מדויק לתת ערך עבור המשתמשים. אם בעזרת האפליקציה המשתמשים יוכלו לבצע הזמנה תוך שניות, לשלם ולקבל זמן משוער למשלוח מבלי לחכות 10 דקות על קו הטלפון  (ואולי לקבל גם מבצעים מיוחדים) אז בהחלט יתכן שרבים ישמחו להתקין את האפליקציה. העסק יכול ליהנות מקהל לקוחות בעל נאמנות גבוהה יותר אשר יבצע הזמנות חוזרות בזכות הנוחות וההרגל ויתכן שגם ניתן בעזרת האפליקציה לייעל את כל התהליך הפנימי של ניהול ההזמנות.

לסיכום, בהחלט אפליקציות הן דבר בר ביצוע ובר קיימא עבור עסקים קטנים. עם שילוב של יצירתיות לצד חשיבה מחוץ לקופסה בהחלט ניתן לפתח אפליקציות טובות עבור עסקים קטנים.