בלוג

עסק עצמאי ורשויות המס

בואו נגיד את האמת, אף אחד מאיתנו לא מתלהב מלשלם מסים; זה תמיד נראה לנו כאילו הרשויות מכניסות יד לכיס שלנו וגוזלות מאיתנו את הכסף. למה ישנם מסים זוהי כבר שאלה פילוסופית הקשורה למבנה החברה והמדינה; המסים הם מה שמאפשר למדינה להתקיים, להגן על אזרחיה ולהעניק להם שירותים. במקרים רבים המסים גם משמשים בתור יד מכוונת של הממשלה המנסה להגיש מטרות בעזרת מסים מסוימים. אם תרצו או לא תרצו, המסים הם עובדה קיימת ועליכם לשלם אותם.

עסקים עצמאיים ומסים

החוק בישראל מחייב חברה בע״מ לעבוד עם רואי חשבון אשר יסקרו את הדוחות ויטפלו בנושא המיסוי. רואי החשבון הם אנשים חיצוניים המתנהלים לפי סטנדרטים מקצועיים קפדניים. הם מכירים היטב את חוקי המיסוי ויודעים כיצד להתנהל מול רשויות המס ומקפידים על כל כללי האתיקה.

אך לעומת החברות בע״מ, רבים מהעסקים הקטנים מתנהלים בצורה אחרת, כמו למשל עוסק מורשה. עסקים אלו אינם מחויבים לעבוד עם רואה חשבון ולעתים מועדים בענייני המסים. לפעמים אלו הן טעויות הנעשות בתום לב, כתוצאה מחוסר הבנה בנושא; אלו הן ״עבירות מס טכניות״.  אך לצערנו הרב ישנם גם מקרים שבהם אנשים מתפתים לא לדווח על הכל ולנסות להפחית את תשלום המסים בשיטות שאינן מקובלות… זוהי מילה עדינה להונאת מס שהיא עבירה פלילית ודורשת לשכור עורך דין מיסים ומאותו רגע להכנס לבלאגן לא קטן.

רשויות המס אינן מקלות ראש בתשלום המסים ואין אף אחד אשר נמצא מעל לחוק. ניסיונות להונות את רשויות המס תוך כדי העלמת מס או הפחתת המסים עלולים להיגמר רע מאוד. לא רק רשויות המס מתייחסות לנושא בשיא הרצינות; גם בתי המשפט מעניקים עונשים כבדים במטרה ליצור הרתעה ולמגר את התופעה. על פי החוק, עבירות מס הן עבירות עליהן ניתן לקבל קנסות כבדים וגם עונש מאסר של 7 שנים על כל עבירה.

ניסיונות של הונאות מס פוגעות בתחרות העסקית ההוגנת ובהחלט ראויות לגינוי. אם יש לכם עסק עצמאי, בהחלט יש לקחת את הנושא ברצינות ולא לנסות להתחכם עם החוק. התייעצו עם רואי חשבון ואפילו עם רשויות המס באופן ישיר ודווחו על כל הכנסותיכם בהתאם לחוק. זוהי הדרך הבטוחה ביותר.